Наскільки здоров’я жінки залежить від стану шийки матки?

Валентина Мельничук Дмитрівна
лікар акушер-гінеколог, Медичний центр ТОВ «Юзько»

Category:
Спосіб життя та народжуваність

стан-шиики-матки-і-здоровя-жінки
З цього відео ви дізнаєтеся:
Під час вебінару, Доктор Мельничук Валентина Дмитрівна, акушер-гінеколог, розповіла про важливість здоров’я жінки та його вплив на стан шийки матки.

ФУНКЦІЇ ШИЙКИ МАТКИ

 • Захисна функція — шийка матки, це межа між зовнішним середовищем та внутрішніми жіночими статевими органами. Шийка виконує як механічну функцію захисту, так і біохімічну — за рахунок особливого складу цервікального слизу, що перешкоджає потраплянню збудників інфекцій всередину матки.
 • Сприяння заплідненню — правильна форма цервікального каналу та зміни у властивостях цервікального слизу забезпечують потрапляння сперміїв в порожнину матки.
 • Підтримка нормального складу мікрофлори піхви — особливий склад цервікального слизу впливає на рН піхви.
 • Виношування вагітності — утримання нормальної довжини та щільності шийки матки забезпечує профілактику звичних втрат вагітності у зв’язку з істміко-цервікальною недостатністю.
 • Пологи — фізіологічні зміни в структурі шийки матки сприяють своєчасному розкриттю шийки матки та забезпечують можливість природніх пологів.

!Будь-який випадок раку шийки матки – це пропущена та невчасно вилікувана CIN(яку можна просто визначити за допомогою звичайної цитології або рідинним ПАП-тестом).

Переваги рідинної цитології

 1. Стовідстокове збереження та потрапляння до лабораторії всіх зібраних клітин з шийки матки
 2. Лікар-лаборант очищає мазок від слизу, крові, клітинного детриту і отримує матеріал виключно з клітин епітелю шийки матки
 3. Лабораторія готує клітини для дослідження, використовуючи метод вологої фіксації, фарбую клітини за Папа Ніколау

Недоліки звичайної цитології

 1.  Матеріал може бути неадекватно взятий, його недостатньо або ж наслідок клітин, які нашаровуються один на одного
 2. Можливе механічне пошкодження клітин, неправильна фіксація , велика кількість крові, слизу, лейкоцитів.

АНАЛІЗ НА ВПЛ

Починаючи з 25-30 років і до 60-70 (в багатьох країнах світу)замість ПАП-тесту береться аналіз на ВПЛ.

Якщо результат позитивний- проводиться ПАП-тест, залежно від його результатів- кольпоскопія.

Якщо результат негативний-повторне обстеження на ВПЛ через 3-5 років.

Кількість ВПЛ не має значення, до уваги береться виключно його наявність.

СКРИНІНГ РШМ

Скринінг РШМ починається в 21 рік

З 21 до 29 років має виконуватись ПАП-тест кожні 3 роки

Тестування на ВПЛ до 25 років не рекомендовано, дослідження показують, що у пацієнтів віком до 25 років в основному спонтанно проходить ВПЛ-інфекція та пов’язані з нею аномалії

З 30 до 65 років є 3 допустимі варіанти скринінгу:

 1. Первинне тестування на ВПЛ кожні п’ять років; або
 2. Котестинг (ПАП-тест + ВПЛ-тестування) кожні п’ять років; або
 3. ПАП-тест кожні три роки

До 21 років – скринінг на рак шийки матки (РШМ) не рекомендований. Потенційна шкода скринінгу переважає користь, адже захворюваність на дисплазію та РШМ низька в цій віковій групі та шанси самостійного усунення ВПЛ дуже високі.

Після 65 років припинення скринінгу залежить від виконання обох наступних критеріїв:

 • Відсутність в анамнезі CIN ІІ+ ступеня протягом останніх 25 років
 • Адекватне попереднє обстеження, що визначається:
▫Двома послідовними негативними ВПЛ-тестуваннями протягом останніх 10 років (останнє обстеження має бути виконане протягом попередніх п’яти років) або

▫Двома послідовними негативними котестингами (ПАП-тест + ВПЛ-тестування) протягом останніх 10 років (останнє обстеження має бути виконане протягом попередніх п’яти років) або

▫Трьома негативними ПАП-тестами поспіль протягом останніх 10 років (останнє обстеження має бути виконане протягом попередніх трьох років).

Чим небезпечна ерозія шийки матки?

Ерозія шийки матки небезпечна лише тоді, коли в результаті ПАП-тесту Ви отримуєте дисплазію шийки матки  (CIN).

Інструменти емоційної підтримки пацієнтів із безпліддям. Про що думають пацієнти, а про що думає персонал клініки?
Стратегія виходу з «кута невдачі» при лікуванні безпліддя. Зусилля пацієнтів та клініцистів повинні бути об’єднані!
Онлайн спілкування з пацієнтами в клініках репродукції людини. Переваги, недоліки, проблемні питання. Як забезпечити його успіх?
Юридичні аспекти роботи клінік репродукції людини. Що важливо знати для пацієнтів? Що бажано знати?
Що пацієнти в програмах лікування безпліддя та після пологів повинні знати про вакцинацію
Що таке ендометріоз у жінок? Його негативна роль в безплідді.Головна мета – вагітність!
Автори
Валентина Мельничук Дмитрівна

Валентина Мельничук Дмитрівна

Лікар Мельничук Валентина Дмитрівна Лікар Мельничук Валентина Дмитрівна закінчила Чернівецький державний медичний інститут в 1992 році. 1992-1995 навчання в інтернатурі за спеціальністю "Акушерство та гінекологія". 1995 рік закінчила клінічну ординатуру з акушерства та гінекології. З 1995 року лікар акушер-гінеколог Сторожинецької центральної районної лікарні. 2005-2022 рік завідуюча пологовим та гінекологічним відділеннями Сторожинецької багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування. Лікар вищої категорії з 2009 року. З 2022 року лікар акушер-гінеколог КЗОЗ "Медичний центр лікування безпліддя".
Модератор заходу
Вікторія Олександрівна Юзько

Вікторія Олександрівна Юзько

Юзько Вікторія Олександрівна - Лікар акушер-гінеколог. Вікторія – ведуча сайту MyFertilityAnswers.eu та керівник відділу розвитку України в Європейському товаристві фертильності. У 2008 році поступила в Буковинський державний медичний університет, який закінчила з відзнакою у 2014 році за спеціальністю «Лікувальна справа». За час навчання в медичномуу університеті проходила стажування в університетській клініці м. Монпельє (Франція). З 2014 по 2017 роки пройшла інтернатуру за спеціальність «акушерство та гінекологія». З 2012 року є членом Української асоціації репродуктивної медицини. З 2017 р. працює лікарем акушер-гінекологом в КЗОЗ "Медичний центр лікування безпліддя" м. Чернівці. З 2018 р. - аспірант кафедри акушерства та гінекології БДМУ. З 2018 року є членом ESHRE. В 2022 році організувала медичний центр ТОВ «Юзько» та очолює як директор. Освоїла додаткову техніку лапароскопії, гістероскопії, гістерорезектоскопії, УЗ-діагностики, кольпоскопії. Основний напрямок роботи- репродукція людини. Активно розвиває питання допоміжних репродуктивних технологій при лікуванні безпліддя. Впроваджує новітні досягнення науки та практики в дану галузь медицини, штучний інтелект та багато іншого. У роботі з пацієнтами активно використовує сучасні можливості соціальних мереж.
Зробіть пожертву Європейському товариству народжуваності сьогодні!
Ваш подарунок гарантує, що Європейське товариство фертильності надасть підтримку та освіту для пацієнтів, які борються з безпліддям.
Одноразова пожертва:
Щомісячна пожертва: