Як отримати інформацію про лікування безпліддя? Куди, коли і до кого звертатись? Роль реклами, засобів масової інформації, колег та «сарафанного радіо»

Стефан Володимирович Хміль
Директор Медичних центрів, доктор медичних наук, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, репродуктолог, лікар УЗД, Клініка професора Стефана Хміля

Category:
Процес ЕКЗ

Директор Медичних центрів «Клініка професора Стефана Хміля»
З цього відео ви дізнаєтеся:
Хміль Стефан Володимирович, директор медичного центру “Клініка професора Стефана Хміля”, заслуженим діячем науки та техніки України, доктором медичних наук, професором кафедри акушерства та гінекології ТНМУ, лікарем акушер-гінекологом вищої категорії, репродуктологом, розробником програм лікування безпліддя, членом Європейської асоціації репродукції людини та ембріології, членом Української асоціації репродуктивної медицини Стефаном Володимировичем Хмілем, розповів про те, де і коли можна отримати інформацію про лікування безпліддя, а також про роль реклами, ЗМІ, колег та сарафанного радіо. Для слухачів цей ефір виявився дуже інформативним і корисним, враховуючи, що кожна пʼята пара в Україні не може завагітніти самостійно, не знає де достовірно почерпнути інформацію і до кого першочергово потрібно звернутися та власне потребує фахового підходу до вирішення цієї проблеми. За статистикою тільки із 100 пар, у яких є безпліддя, 50 пар звертаються до гінеколога чи андролога. 3 них, лиш 16 пар користується скеруванням до репродуктолога. І тільки 4 пари починають лікування безпліддя. Стефан Володимирович надав відповіді на найактуальніші запитань для подружніх пар, які мріють завагітніти, а саме:

Де можна отримати достовірну інформацію про безпліддя?

 1. Сайти ДРТ клінік  Важливо переглядати лише офіційні ресурси клінік. Різні блоги та приватні чати можуть містити не професійну та некоректну інформацію. Там розглядаються індивідуальні випадки, які не мають відношення саме до вашого.
 2. Лікар акушер-гінеколог, уролог, андролог чи ендокринолог

  Ці лікарі найчастіше стикаються з запитами пацієнтівщодо планування сім’ї  та мають зв’язок з репродуктивними клініками для подальшої ефективної взаємодії і вирішення проблеми.

 3. Сайти медичних організацій, наукових журналів та медичних порталів

  Ці джерела дослідження та рекомендації про лікування безпліддя можуть бути  корисними для ознайомлення з цією темою, але вони призначені для лікарів, тому не завжди пацієнти можуть правильно трактувати опубліковану інформацію.

 4. Соціальні мережі (Instagram, Facebook, TikTok)  живий” блог про робочі будні медичних центрів та практикуючих лікарів-репродуктологів, в якому щоденно публікують цікавий та корисний контент, інформативні дописи, перевірену доказову інформацію простою мовою, проводять прямі ефіри, де пацієнти можуть ставити свої запитання.
 5. ід організацій та фондів, які займаються питаннями безпліддя та можуть надати інформацію про лікування, консультації та підтримку для людей з цим діагнозом.
 6. “Сарафанне” радіо від друзів та родичів, які можуть ділитися своїм досвідом лікування безпліддя та порадами щодо вибору лікаря та методів лікування.

Професор наголошує, що кожен випадок є унікальним, кожна пар свої особливості анамнезу і те, що допомогло вашим знайомим, – може вам зашкодити.

Ваші близькі та знайомі можуть рекомендувати вам клініку або лікаря. Дуже важливо прислухатись до їх рекомендацій, проте не використовуйте методи лікування ваших знайомих самостійно (без призначення лікаря).

Коли звертатися на консультацію?

За визначенням ВОО3, у пари можна запідозрити безпліддя:

 • якщо вагітність у жінки віком до 35 років не настає протягом 12 місяців регулярного статевого життя без застосування засобів контрацепції
 • у жінок старше 35 років ці терміни складають 6 місяців.
 • ще до закінчення вищезгаданих термінів за наявності чинників, які знижують фертильність (трубні вагітності в анамнезі, запальні захворювання органів малого тазу, операції на органах малого тазу та черевної порожнини, аменорея, рання менопауза у родині або стан близький до виснаження яєчників (вік жінки 40+ років, перед проведенням хіміо- чи променевої терапії)

До кого звернутися?

Розпочати ви можете з візиту до свого лікаря первинної ланки – дільничого акушер-гінеколога/лікаря загальної практики або сімейного лікар, який, маючи чіткі розроблені алгоритми, направить вас до профільного спеціаліста репродуктолога чи андролога – той лікар вже підбере оптимальну стратегію лікування, враховуючи анамнез (попередню історію захворювання) та індивідуальні ваші  особливості.

Тільки лікар-репродуктолог може вирішити, які суміжні консультанти потрібні в кожному конкретному випадку.

Адже часто буває, що пацієнт піддається гіпердіагностиці або значна кількість лікарів беруть участь в лікуванні пацієнтів необгрунтовано

Фахівці-репродуктологи мають належні знання, вміння та досвід у вирішенні проблеми безпліддя. Лікарі періодично проходять стажування у клініках Західної Європи та відвідують Міжнародні конференції.

Стефан Володимирович розповів про типові помилки в діагностиці та лікуванні безпліддя:

 • затягування термінів обстеження з приводу безпліддя
 • ігнорування віку пацієнтів при виборі тактики лікування
 • призначення неефективних методів лікування
 • необґрунтоване залучення великої кількості установ та фахівців в лікувально-діагностичний процес
 • несвоєчасне направлення пар в клініки ДРТ (IVF)

Звертайтесь у клініки ДРТ

Адже вони не тільки займаються екстракорпоральним заплідненням, яке в народі називають “штучним”, але діагностикою і лікуванням усіх форм безпліддя – від простих до найбільш складних.

Клініки допоміжних репродуктивних технологій – це висококласні вузькопрофільні медичні установи, які мають відповідну апаратуру експертного класу, обладнані відповідно до встановлених вимог.

А як обрати клініку?

 • Сьогодні майже всі клініки ДРТ в Україні надають медичні послуги на високому рівні, відповідаючи світовим стандартам, володіють всіма можливими методиками ДРТ і мають високий рівень ефективності програм лікування безпліддя.
 • Тому вибір залежить тільки від вас – ви самі вибираєте лікаря, вибираєте клініку і формуєте свій власний досвід.
 • Ви можете прочитати інформацію щодо клініки наперед- вона буває різна: позитивна,негативна, неоднозначна, а часто – буває замовна.
 • Тому формуйте свою власну думку – вивчайте, що клініка зробила, скільки працює, який досвід у роботі вже є
 • Не довіряйте чиїсь субʼєктивній, особливо гостро критичній, думці.

Як зрозуміти, що саме цей лікар “Ваш”?

 • При першій же зустрічі чи розмові лікар вам імпонує
 • Ви можете відверто спілкуватись з ним та довіряти
 • Це лікар, з яким вам комфортно
 • Він має напрацьований досвід саме у цій галузі
 • Ви чули позитивні відгуки про цього лікаря від своїх знайомих: друзів, родичів, колег тощо

Варто пам’ятати, що з 35 років шанси жінки на зачаття стрімко зменшуються, різко знижується овуляторний резерв і збільшується кількість патологій.

В 40 р.- 80% патологічних яйцеклітин та 20% здорових В 42 р.- 90% патологічних яйцеклітин та 10% здорових В 43 р. – 97% патологічних яйцеклітин та 3% здорових В 44 р. – 99.9 % патологічних яйцеклітин та 0.1% здорових.

Що таке відкладене батьківство?

Це можливість збереження репродуктивного потенціалу чоловіків та жінок у майбутньому.

 • Інноваційна технологія збереження яйцеклітин, яка дає можливість жінці відкласти вирішення питання про народження дитини на певний період часу методом вітрифікації.
 • Для чоловіків відтермінування батьківства можливе за рахунок процедури кріоконсервування сперматозоїдів.

За час війни, за даними електронної системи здоровʼя завагітніли понад 69 тисяч жінок, тоді як торік було понад 146 тисяч – удвічі більше за такий період.

Дуже важливо, щоб сім’ї, які мріють про щасливе батьківство могли продовжувати відроджувати українську націю, а клініки ДРТ – робили кроки назустріч пацієнтам.

Саме для цього Медичний центр «Клініка професора Стефана Хміля» спільно з Тернопільським національним медичним університетом імені І. Я. Горбачевського розпочав унікальний соціальний проєкт зі збереження репродуктивних клітин воїнів-захисників України. До реалізації залучена благодійна організація «Eye care for Ukraine» (США), що виступила фінансовим донором.

 • 100% знижку на протокол лікування безпліддя

«EK3 + ICS|», який включає наступні послуги:

– моніторинг індукованого циклу лікарем-репродуктологом;

-пункція фолікулів з аспірацією ооцитів;

-ICSI (інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда в яйцеклітину);

-культивування ембріонів.

 • 100% знижка на протокол «Відкладене материнство» для тих родин, в яких чоловіки зараз на передовій:

– моніторинг індукованого циклу лікарем-репродуктологом;

-пункція фолікулів з аспірацією ооцитів;

-кріоконсервація ооцитів.

 • 100% знижку на кріозберігання біологічного матеріалу (сперматозоїдів та ооцитів).

-Кріоконсервація сімʼяної рідини (2 порції) -Кріоконсервація яйцеклітин (2 кріоносії) -Кріозберігання клітин протягом 12 місяців

Професор закликає:  Якщо є проблема – НЕ ЧЕКАЙТЕ! НЕ ВІДКЛАДАЙТЕ мрії про батьківство!

Яка перевага кріоконсервації сперми?

 • Ця процедура актуальна для чоловіків,які  планують проводити  лікування злоякісних новоутворень методом променевої та/або хіміотерапії.
 • Коли є знижені показники якості сперми.
 • Зараз дуже доречно проводити воїнам, які зазнають ряд негативних чинників, які погіршують якість сперми.

Як Ви думаєте, варто вірити відгукам пацієнтів у соціальних мережах?

Не довіряйте чиїсь субʼєктивній думці, формуйте свою власну після консультації з лікарем, огляді клініки і апаратури.

Важливо відчути чи імпонує вам лікар і чи ви йому довіряєте.

Чи шкідливо заморожувати сперматозоїди та яйцеклітини?

Ні, на сьогоднішній день рівень технологій настільки високий, що це не є небезпечним. В такому стані можуть зберігатися десятки років. Організм жінки/чоловіка в часом старішає, піддається різному впливу протягом життя, а сперматозоїди/яйцеклітини, таким чином залишаються здоровими.

Скажіть, будь ласка, де більше можна дізнатися щодо безкоштовної програми ЕКЗ? Куди звертатися?

Можна записатися в Медичний центр «Клініка професора Стефана Хміля» в м.Львів та м.Тернопіль на прийом до лікаря-репродуктолога, який детально розповість про всі послуги і дасть відповідь на всі ваші запитання.

Найбільш поширений чинник безпліддя?

50% це чоловічий фактор і 50% – жіночий фактор.

Найчастіше зустрічається порушення або відсутність овуляції, порушення прохідності маткових труб, патології з боку порожнини матки- поліпи ендометрію, міоми, гіперплазія ендометрію; рубцеві зміни, аномалії розвитку матки, кісти яєчників(найчастіше ендометріоїдні) та інші пухлинні утвори яєчників, а також безпліддя невиясненої етіології.

Скажіть,будь ласка , якщо чоловік працює і перебуває зараз закордоном, чи можна якось нам допомогти ? Ми планували йти на ЕК3, але війна зробила свої корективи і чоловік зараз не може приїхати в Україну?

Так, ми можемо вам допомогти, оскільки зараз ми консультуємо ще у Кракові. Чоловік може звернутися в клініку за кордоном (здати біологічний матеріал) і ви по можливості можете приїхати туди на запліднення або провести це у нас в клініці м.Львові чи м. Тернополі.

Який на вашу думку метод реклами найбільш ефективний для залучення пацієнтів закордону в Україну?

Я вважаю, що в основному це “сарафанне” радіо.

До нас приїжджають з різних куточків світу, наприклад пацієнти, які були з Брюселя та Неаполя, то дізналися про нашу клініку від знайомих.

Є випадки, що лікарі закордону направляють до нас.

Яка апаратура для ДРТ якісна на Ваш погляд?

Майже всі клініки ДРТ працюють на сучасній апаратурі. Тому результат залежить не тільки від цього фактора.

Можна провести таку аналогію: якщо гарна скрипка, гарно налаштована і гарний скрипаль, то буде гарна мелодія.

Інструменти емоційної підтримки пацієнтів із безпліддям. Про що думають пацієнти, а про що думає персонал клініки?
Стратегія виходу з «кута невдачі» при лікуванні безпліддя. Зусилля пацієнтів та клініцистів повинні бути об’єднані!
Онлайн спілкування з пацієнтами в клініках репродукції людини. Переваги, недоліки, проблемні питання. Як забезпечити його успіх?
Юридичні аспекти роботи клінік репродукції людини. Що важливо знати для пацієнтів? Що бажано знати?
Що пацієнти в програмах лікування безпліддя та після пологів повинні знати про вакцинацію
Що таке ендометріоз у жінок? Його негативна роль в безплідді.Головна мета – вагітність!
Автори
Стефан Володимирович Хміль

Стефан Володимирович Хміль

Хміль Стефан Володимирович, Директор Медичних центрів «Клініка професора Стефана Хміля», Заслужений діяч науки і техніки України, професор, доктор медичних наук, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, репродуктолог, лікар УЗД. Автор понад 350 наукових робіт, 25 патентів на винаходи. Розробник унікальних програм з лікування безпліддя. Підготував 13 кандидатів медичних наук, 1 доктора мед. наук. Автор 4 монографій, 15 підручників, у тому числі: першого в Україні підручника з гінекології на українській та англійській мовах для вузів, першого електронного підручника з гінекології з докладним описом і демонстрацією оперативного лікування. ПРОФЕСІЙНЕ ЧЛЕНСТВО: Вiце-президент Європейської асоцiацiї FEMS м. Париж, Франція, Президент Всеукраїнської асоцiацiї менопаузи та репродуктивного здоров’я жiнки. Член Європейскої асоціації репродукції людини та ембріології (ESHRE), Член Української асоціації репродуктивної медицини (УАРМ). УЧАСТЬ У КОНФЕРЕНЦІЯХ: Є постійним учасником як в якості спікера, так і в якості слухача конференцій, семінарів та майстер-класів, в тому числі і з міжнародною участю. ОБМІН ДОСВІДОМ: Medistica Medical Group у Кракові, Польща. Клініка репродуктивної медицини IVI, Іспанія
Модератор заходу
Наталія Володимирівна Бабій

Наталія Володимирівна Бабій

Наталія Володимирівна Бабій - акушер-гінеколог. У 2018 р. закінчила Вищий державний навчальний заклад України «Буковинський державний медичний університет» за спеціальністю «лікувальна справа».
З 2018 по 2021рр. проходила інтернатуру у Буковинському державному медичному університеті на базі КНП «Чернівецький обласний перинатальний центр». 
У 2021 році вступила до аспірантури Буковинського державного медичного університету і виконує дисертацію на тему:
«Патогенетичні особливості контролю за перебігом прееклампсії у вагітних залежно від вмісту NT-proBNP та можливості профілактики». Член асоціації акушерів-гінекологів України.
Зробіть пожертву Європейському товариству народжуваності сьогодні!
Ваш подарунок гарантує, що Європейське товариство фертильності надасть підтримку та освіту для пацієнтів, які борються з безпліддям.
Одноразова пожертва:
Щомісячна пожертва: