Фертильність (родючість). Що це таке? Від чого залежить?

Професор Олександр Михайлович Юзько
президент Української асоціації репродуктивної медицини, Медичний центр ТОВ «Юзько»

Category:
Оцінка фертильності

ФЕРТИЛЬНІСТЬ (РОДЮЧІСТЬ) - ЩО ЦЕ ТАКЕ? ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ?
З цього відео ви дізнаєтеся:
Олександр Михайлович Юзько, президент Української асоціації репродуктивної медицини, науковий директор Медичного центру Юзько, пояснив, що таке фертильність і від чого вона залежить. Фертильний (репродуктивний) вік жінки — період в житті жінки, впродовж якого вона здатна до виношування та народження дитини.

Цікаві факти

 • При ожирінні (індекс маси тіла більше за 35) час,

   необхідний до зачаття, збільшується у 2 рази.

 • При дефициті ваги тіла (індекс маси тіла менше за 19) час,

   необхідний до зачаття, збільшується у 4 рази.

 • Уявлення, що перебування в лежачому положенні після статевого акту полегшує транспортування сперматозоїдів та запобігає витіканню сперми з піхви, не має ніякого наукового підґрунтя.
 • Частота статевих контактів впливає на виникнення вагітності. При коїтусі 3 — 4 рази на тиждень вірогідність настання вагітності зменшується вдвічі порівняно з парами, що займаються сексом з частотою 2 рази на тиждень (зниження чоловічої фертильності)!
 • Кореляції між оргазмом і фертильністю не встановлено.

Чоловіча фертильність часто зводиться до поняття «фертильності сперматозоїдів».

Здебільшого, це так!

На  «фертильність сперматозоїдів» негативно впливають:

  • куріння і вживання алкогольних напоїв;
  • цілий ряд медикаментів, анаболіки;
  • підвищення температури тіла в області яєчок, наприклад, сауна;
  • надлишок ваги;
  • брак вітаміну С і цинку;
  • запальні хвороби сечостатевої сфери;
  • агресивна хімія, радіація та ін.

Поняття «фертильність» належить до демографічних показників (характеризують стан і якісний склад населення).

Для кількісного вираження цієї характеристики в популяції є вираховують:

 • Загальний коефіцієнт фертильності — середнє число дітей, що були народжені однією жінкою.
 • Для простого заміщення поколінь  коефіцієнт фертильності  має бути не нижчим за 2,1, оскільки не всі діти доживають до повноліття.

Збереження репродуктивного потенціалу нації:

 • Використання всіх важелів культури фертильності
 • Кріоконсервація репродуктивних клітин
  Збільшення народжуваності  в Україні:
 • Використання всіх важелів культури фертильності
 • Збільшення циклів допоміжних репродуктивних технологій до 1500-5000/млн населення

Чи можна відстежити овуляцію?

Так, можна. Можна застосовувати класичні технології: вимірювання базальної температури, використання тестів для визначення овуляції або прийти до лікаря акушер-гінеколога-репродуктолога і він з точністю до 99,9% скаже Вам чи відбулась овуляція, глянувши на фолікул на 12-14-16 день менструального циклу і багато інших методів.

Важливо!Аналіз чи є овуляція має проводити лікар, а не пацієнт.

Чи є зараз спеціальні програми замороження біоматеріалу військовослужбовців?

Так, є. Але є свої особливості.

Інструменти емоційної підтримки пацієнтів із безпліддям. Про що думають пацієнти, а про що думає персонал клініки?
Стратегія виходу з «кута невдачі» при лікуванні безпліддя. Зусилля пацієнтів та клініцистів повинні бути об’єднані!
Онлайн спілкування з пацієнтами в клініках репродукції людини. Переваги, недоліки, проблемні питання. Як забезпечити його успіх?
Юридичні аспекти роботи клінік репродукції людини. Що важливо знати для пацієнтів? Що бажано знати?
Що пацієнти в програмах лікування безпліддя та після пологів повинні знати про вакцинацію
Що таке ендометріоз у жінок? Його негативна роль в безплідді.Головна мета – вагітність!
Автори
Професор Олександр Михайлович Юзько

Професор Олександр Михайлович Юзько

професор Юзько Олександр Михайлович завідувач кафедри акушерства та гінекології ВДНЗ України "Буковинський державний медичний університет", Науковий директор Медичного центру Юзько. В 1977.,закінчив Вінницький медичний інститут ім. М.І.Пирогова за спеціальністю «лікувальна справа». З 1977 по 1978 рр. проходив інтернатуру у Вінницькій центральній районній клінічній лікарні. З 1978 по 1981 рр. працював на посаді лікаря акушера-гінеколога Вінницького клінічного роддому №2. З 1981 р. зарахований на посаду асистент кафедри акушерства і гінекології факультету удосконалення лікарів Вінницького медичного інституту ім. М.І.Пирогова (Хмельницький філіал), з 1989 р. – доцент. З 1995 р. завідувач кафедри акушерства і гінекології Чернівецького медичного інституту, з 2006 по 2011 рр. завідувач кафедрою акушерства і гінекології №1 Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, а з 2008 р. директор Українського державного інституту репродуктології. З 2011 р. завідувач кафедри акушерства і гінекології з курсом дитячої та підліткової гінекології Буковинського державного медичного університету, а з вересня 2011 р. завідувач кафедри акушерства і гінекології ФПО. З 1984 р. – кандидат медичних наук, з 1990 р. – доцент, має вищу кваліфікаційну категорію з акушерства і гінекології та з організації охорони здоров’я. З 1994 р. – доктор медичних наук, з 1996 р. – професор. Академік Нью-Йоркської (1997) та Української академії наук (1999). Член Європейського товариства репродукції людини і ембріології (ESHRE) (2003). Президент Української асоціації репродуктивної медицини, проректор Буковинського державного медичного університету. Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки (2011). Відзначений Почесними грамотами (2005, 2007) МОЗ України та Подякою Міністра охорони здоров’я України (2005), грамотою Чернівецького міського голови (2004), почесною грамотою Російської асоціації репродукції людини (2011), дипломом Казахської асоціації репродуктивної медицини (2011), почесною грамотою Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА (2014). Розпорядженням Голови Верховної Ради України №321 від 08 квітня 2011 р. за вагомий особистий внесок у розвиток медичної освіти і науки, підготовку висококваліфікованих медичних кадрів, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм нагороджений Почесною грамотою та медаллю Верховної Ради України «За особливі заслуги перед Українським народом». Автор більше 400 друкованих праць. Під керівництвом проф. Юзька О.М. захищено 30 кандидатських дисертацій та 2 докторські дисертації.
Модератор заходу
Вікторія Олександрівна Юзько

Вікторія Олександрівна Юзько

Юзько Вікторія Олександрівна - Лікар акушер-гінеколог. Вікторія – ведуча сайту MyFertilityAnswers.eu та керівник відділу розвитку України в Європейському товаристві фертильності. У 2008 році поступила в Буковинський державний медичний університет, який закінчила з відзнакою у 2014 році за спеціальністю «Лікувальна справа». За час навчання в медичномуу університеті проходила стажування в університетській клініці м. Монпельє (Франція). З 2014 по 2017 роки пройшла інтернатуру за спеціальність «акушерство та гінекологія». З 2012 року є членом Української асоціації репродуктивної медицини. З 2017 р. працює лікарем акушер-гінекологом в КЗОЗ "Медичний центр лікування безпліддя" м. Чернівці. З 2018 р. - аспірант кафедри акушерства та гінекології БДМУ. З 2018 року є членом ESHRE. В 2022 році організувала медичний центр ТОВ «Юзько» та очолює як директор. Освоїла додаткову техніку лапароскопії, гістероскопії, гістерорезектоскопії, УЗ-діагностики, кольпоскопії. Основний напрямок роботи- репродукція людини. Активно розвиває питання допоміжних репродуктивних технологій при лікуванні безпліддя. Впроваджує новітні досягнення науки та практики в дану галузь медицини, штучний інтелект та багато іншого. У роботі з пацієнтами активно використовує сучасні можливості соціальних мереж.
Зробіть пожертву Європейському товариству народжуваності сьогодні!
Ваш подарунок гарантує, що Європейське товариство фертильності надасть підтримку та освіту для пацієнтів, які борються з безпліддям.
Одноразова пожертва:
Щомісячна пожертва: