Як впливає харчування та спосіб життя на репродуктивну здатність?

Тетяна Сергіївна Булик
Акушер-гінеколог, К.мед.н., доцент кафедри акушерства та гінекології, Буковинський державний медичний університет

Category:
Спосіб життя та народжуваність

Як впливає харчування та спосіб життя на репродуктивну здатність?
З цього відео ви дізнаєтеся:
під час цього заходу, Булик Тетяна Сергіївна, Акушер-гінеколог, К.мед.н., доцент кафедри акушерства та гінекології БДМУ, розповіла про харчування та спосіб життя і про те, як вони впливають на фертильність.

Метаболічна стратегія еволюції

 • У самок ссавців протягом еволюції були розроблені механізми для інтеграції факторів навколишнього середовища, харчування та гормонів, щоб гарантувати розмноження в сприятливих енергетичних умовах і гальмувати його в разі нестачі їжі.
 • Необмежена доступність поживних речовин у поєднанні зі зниженими витратами енергії призводить до змін у багатьох метаболічних шляхах і до порушення точно налаштованого взаємозв’язку між енергетичним метаболізмом і репродукцією, тим самим впливаючи на фертильність.
 • Різні енергетичні стани можуть вплинути на репродуктивне здоров’я: недостатня або надмірна вага, ожиріння та важка фізична активність – це всі умови, які змінюють профілі певних гормонів, такі як інсулін і адипокіни, таким чином погіршуючи фертильність жінок.
 • Певні класи поживних речовин можуть впливати на фертильність. Дієтичні жирні кислоти, вуглеводи, білки та пов’язані з їжею компоненти самі по собі мають фізіологічну активність, і їхнє незбалансоване споживання, як у кількісному, так і в якісному відношенні, може погіршити метаболічний гомеостаз і фертильність у жінок.

Що краще?

 • Жінки з недостатньою вагою (ІМТ < 19 кг/м 2 ) та надлишковою вагою (ІМТ 25–29,9 кг/м 2 ) мають однакові ризики безпліддя;
 • Жінки з  ІМТ > 30 кг/м 2 мають більш ніж у два рази більший ризик овуляторних розладів
 •  Надмірна вага погіршує фертильність у жінок більше, ніж у чоловіків

А замало?

 • Коли енергії бракує, механізми, які розподіляють енергію, сприяють процесам, які забезпечують виживання особин, а не тим, що сприяють росту та розмноженню
 • Для ініціації менструації необхідний мінімум жирової маси для підтримки овуляторної функції
 • Умови енергетичного дефіциту, такі як розлади харчової поведінки, недоїдання та важка фізична активність, пов’язані з недостатньою фертильністю
 • На рівні ЦНС було продемонстровано, що депривація їжі пригнічує вісь гіпоталамус-гіпофіз-гонади (HPG) та призводить до уповільнення розвиток фолікула та пригнічений синтез гонадних стероїдів
 • Обмеження калорій викликає зниження активності ERα в печінці, що пов’язано з порушенням естрального циклу, тоді як дієтичні амінокислоти (АК) запобігають цьому ефекту, сприяючи активності печінкової ERα, індукуючи синтез IGF-1 у печінці та сприяючи прогресуванню естрального циклу

Фізична активність (ФА)

 • Частота, тривалість та інтенсивність ФА корелюють із субфертильністю та безпліддям. Саме помірні фізичні вправи та втрата ваги покращують метаболічну функцію та гормональний профіль у жінок із ожирінням, що часто призводить до підвищення фертильності .
 •  З іншого боку, жінки, які займаються спортом до виснаження, мають у 2,3–3 рази більший ризик безпліддя. Хоча протягом тривалого часу вважалося, що порушення роботи яєчників у спортсменок можуть бути залежними від маси жиру, тепер стає очевидним, що вплив фізичної активності на репродукцію  є окремим фактором, що виклтикає непліддя.
 •  Менструальний цикл відновлюється у спортсменок, коли витрати енергії знижуються навіть без змін маси тіла та жирової маси. Цілком імовірно, що негативний енергетичний баланс через високі фізичні навантаження призводить до порушення менструального циклу.

Чи існує фертильна дієта?

Вона базується на довготривалому дослідженні майже 18 000 жінок, яке розпочалося в 1991 році. Через роки, після публікації своїх результатів у Obstetrics & Gynecology , двоє співавторів дослідження зібрали свої висновки, переклали їх у споживчі терміни та у 2007 році опублікувала книгу.

Cпоживання великої кількості насичених жирів, рафінованих вуглеводів, солодких газованих напоїв і червоного м’яса пов’язане зі зменшенням кількості яйцеклітин і більшими труднощами із зачаттям.

Фолієва кислота є дуже важливим фактором у профілактиці безпліддя

 Листя зелені, фрукти та горіхи і прийом полівітамінів із 400 мікрограмами фолієвої кислоти

 • Харчування впливає на функцію яєчників через енергетичний баланс, вплив окремих макро-та мікронутрієнтів та чутливість до інсуліну.
 • На виробництво гамет жінки витрачають втричі більше енергії, ніж чоловіки.
 • Недоїдання сприяє затримці настання менархе
 • Високі енергетичні витрати в спорті теж сприяють пізньому менархе
 • Ожиріння сприяє ранньому менархе
 • Досягнення 17% жиру в тілі сприяє критичному рівню лептину, що модулює виділення кіспептину мозком та запуску репродуктивної ендокринної вісі.
 • Надмірна вага та ОЖ чітко корелюють з ановуляцію (СПКЯ)
 • Споживання насичених та транс-жирів порушує дозрівання ооцитів
 • Віт.Д, фолієва кислота та залізо покращує якість ооцитів

Які амінокислоти корисні для жінок?

У першу чергу хочу звернути увагу, що це є незамінні амінокислоти. Це ті амінокислоти, які потрапляють в організм з їжею. Зокрема, хочу звернути увагу на таку амінокислоту, як метіонін. Рекомендується як жінкам, так і чоловікам. Важливо на етапі преконцепційної підготовки та вагітним. Тому що це та амінокислота, яка важлива для формування сполучної тканини.

Інструменти емоційної підтримки пацієнтів із безпліддям. Про що думають пацієнти, а про що думає персонал клініки?
Стратегія виходу з «кута невдачі» при лікуванні безпліддя. Зусилля пацієнтів та клініцистів повинні бути об’єднані!
Онлайн спілкування з пацієнтами в клініках репродукції людини. Переваги, недоліки, проблемні питання. Як забезпечити його успіх?
Юридичні аспекти роботи клінік репродукції людини. Що важливо знати для пацієнтів? Що бажано знати?
Що пацієнти в програмах лікування безпліддя та після пологів повинні знати про вакцинацію
Що таке ендометріоз у жінок? Його негативна роль в безплідді.Головна мета – вагітність!
Автори
Picture of Тетяна Сергіївна Булик

Тетяна Сергіївна Булик

Булик Тетяна Сергіївна, Лікар акушер-гінеколог, лікар фізичної та реабілітаційної медицини, к.мед.н., доцент закладу вищої освіти, кафедра акушерства та гінекології Буковинського державного медичного університету. Стаж роботи 23 роки. Стажувалася у 2017 році у Східно-Таллінській центральній лікарні за напрямком «акушерство та гінекологія». Сфера зацікавленості лежить у площині вивчення метаболічних особливостей перебігу вагітності у жінок із ожирінням та пошуку предиктивних заходів щодо гестаційних ускладнень. Впроваджує досягнення фізичної та реабілітаційної медицини у комплексні програми лікування та відновлення жінок на різних етапах життя.
Модератор заходу
Picture of Наталія Володимирівна Бабій

Наталія Володимирівна Бабій

Наталія Володимирівна Бабій - акушер-гінеколог. У 2018 р. закінчила Вищий державний навчальний заклад України «Буковинський державний медичний університет» за спеціальністю «лікувальна справа».
З 2018 по 2021рр. проходила інтернатуру у Буковинському державному медичному університеті на базі КНП «Чернівецький обласний перинатальний центр». 
У 2021 році вступила до аспірантури Буковинського державного медичного університету і виконує дисертацію на тему:
«Патогенетичні особливості контролю за перебігом прееклампсії у вагітних залежно від вмісту NT-proBNP та можливості профілактики». Член асоціації акушерів-гінекологів України.
Зробіть пожертву Європейському товариству народжуваності сьогодні!
Ваш подарунок гарантує, що Європейське товариство фертильності надасть підтримку та освіту для пацієнтів, які борються з безпліддям.
Одноразова пожертва:
Щомісячна пожертва: