Що таке статеві клітини? Чому варто це знати?

Ірина Василівна Чемьоркіна
Чемьоркіна Ірина Василівна, ембріолог, Медичний центр ТОВ «Юзько»

Category:
Процес ЕКЗ, Спосіб життя та народжуваність

Що таке статеві клітини? Чому варто це знати? -FB
З цього відео ви дізнаєтеся:
Чемьоркіна Ірина Василівна,ембріолог Медичного центру лікування безпліддя, пояснила, що таке статеві клітини і що про них потрібно знати.

Статеві клітини (гамети) — це клітини з гаплоїдним набором хромосом, які виконують функцію передачі спадкової інформації від особин батьківського покоління нащадкам.

Гамети містять половинний (гаплоїдний) набір хромосом: статеві клітини жінки мають 22А+Х, а гамети чоловіків містять 22А+Х або 22А+Y (де А — нестатеві хромосоми, Х і Y — статеві хромосоми). Таким чином, чоловіки за статевими хромосомами дають два типи гамет, а жінки — один тип.

Факти про яйцеклітини:

Яйцеклітина — найбільша клітина в людському організмі

Яйцеклітина в чотири рази більша, ніж клітина шкіри. Це пов’язано з тим, що яйцеклітина містить запас поживних речовин, необхідних для розвитку ембріона після запліднення.

Оваріальний резерв формується внутрішньоутробно

У кінці першого триместру внутрішньоутробного розвитку відбувається формування статевих залоз. Дозрівання ооцитів ’’завмирає’’ до початку препубертату. До початку менструації оваріальний резерв становить приблизно 300-400 тис. недозрілих яйцеклітин.

Кількість яйцеклітин обмежена

Щомісяця яєчники втрачають десятки незрілих яйцеклітин.  З початком менструального циклу формується домінатний фолікул, в якому дозріває ооцит. У разі ненастання вагітності в цьому циклі відбувається менструація, запускається в розвиток черговий пул ооцитів. Оптимальним періодом для планування вагітності є часовий проміжок з 20 до 35 років, оскільки, надалі спростерігається значне зниження оваріального резерву.

Циклічний процес “вмирання” антральних фолікулів не припиняється, тому “заморозити” або зберегти резерв яйцеклітин в організмі жінки неможливо. Якщо жінка не завагітніла до 35 років, це не означає, що все втрачено. Просто після 35 років ймовірність настання вагітності знижується і на це може піти більше часу.

Термінологія порушень показників спермограми:

  • Нормозооспермія – єякулят, в якому концентрація, морфологія та рухомість сперматозоїдів не виходять за межі референсних значень
  • Олігозооспермія – концентрація сперміїв менше 15 млн/мл
  • Астенозооспермія – менше 34% категорії А+В або менше 20% категорії А
  • Тератозооспермія менше 4% з нормальною морфологією
  • Азооспермія – відсутність сперміїв в еякуляті
  • Криптозооспермія — різко знижена концентрація сперміїв менше 1 млн/мл
  • Аспермія – відсутність еякуляту
  • Поліспермія – об’єм еякуляту більше 6 мл

Мікроспермія – об’єм еякуляту менше 1,5 мл

Як можна покращити якісь гамет?

Стосовно покращення якості гамет. Це питання актуальне, але гендерна нерівность. Чому? Тому що сперматозоїди в організмі чоловіка розвиваються протягом орієнтовності 75 днів і все що за цей час впливає на чоловіка впливає і на якість тих сперматозоїдів, які ми отримаємо через ці 75 днів. Якщо за цей час чоловік хворів, мав якісь несприятливі умови життя, стресові ситуації – це все могло повпливати на якість того еякуляту, який він здасть. Скажімо, так цей день, але якщо на наступний час, на наступні три місяці його умовно кажучи в лапках помістити в ідеальні умови, то якість його сперматозоїдів покращиться, безумовно. Якщо це не спричинено там генетичним статусом організму, чи ще якимось хворобами, які ми не можемо відокремити так би мовити від чоловіка. Тобто нова генерація сперматозоїдів буде кращою, буде залежати від того, в яких умовах цей чоловік жив ці три місяці А стосовно жінок, на жаль, ця схема не працює, тобто у жінки ооцити відчувають на собі все те, що відчуває жінка. Тобто всі ті шкідливі звички, всі ті неблагоприємні якісь ситуації, екологічні радіаційні і будь-які інші чинники, вони вже залишають свій внесок на якості ооцитів.
Інструменти емоційної підтримки пацієнтів із безпліддям. Про що думають пацієнти, а про що думає персонал клініки?
Стратегія виходу з «кута невдачі» при лікуванні безпліддя. Зусилля пацієнтів та клініцистів повинні бути об’єднані!
Онлайн спілкування з пацієнтами в клініках репродукції людини. Переваги, недоліки, проблемні питання. Як забезпечити його успіх?
Юридичні аспекти роботи клінік репродукції людини. Що важливо знати для пацієнтів? Що бажано знати?
Що пацієнти в програмах лікування безпліддя та після пологів повинні знати про вакцинацію
Що таке ендометріоз у жінок? Його негативна роль в безплідді.Головна мета – вагітність!
Автори
Ірина Василівна Чемьоркіна

Ірина Василівна Чемьоркіна

Чемьоркіна Ірина Василівна закінчила Буковинську державну медичну академію у 2000 році та отримала базову вищу освіту за напрямом підготовки «Сестринська справа» та здобула кваліфікацію бакалавра. У 2009 р. закінчила Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича і отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Біологія» та здобула кваліфікацію біолога, викладача біології та хімії. 2011 р. – спеціалізація з лабораторної генетики при НМАПО імені П.Л.Шупика. Отримала сертифікат спеціаліста за спеціальністю «Генетика лабораторна». З 2005 р. працює в Медичному центрі лікування безпліддя.
Модератор заходу
Вікторія Олександрівна Юзько

Вікторія Олександрівна Юзько

Юзько Вікторія Олександрівна - Лікар акушер-гінеколог. Вікторія – ведуча сайту MyFertilityAnswers.eu та керівник відділу розвитку України в Європейському товаристві фертильності. У 2008 році поступила в Буковинський державний медичний університет, який закінчила з відзнакою у 2014 році за спеціальністю «Лікувальна справа». За час навчання в медичномуу університеті проходила стажування в університетській клініці м. Монпельє (Франція). З 2014 по 2017 роки пройшла інтернатуру за спеціальність «акушерство та гінекологія». З 2012 року є членом Української асоціації репродуктивної медицини. З 2017 р. працює лікарем акушер-гінекологом в КЗОЗ "Медичний центр лікування безпліддя" м. Чернівці. З 2018 р. - аспірант кафедри акушерства та гінекології БДМУ. З 2018 року є членом ESHRE. В 2022 році організувала медичний центр ТОВ «Юзько» та очолює як директор. Освоїла додаткову техніку лапароскопії, гістероскопії, гістерорезектоскопії, УЗ-діагностики, кольпоскопії. Основний напрямок роботи- репродукція людини. Активно розвиває питання допоміжних репродуктивних технологій при лікуванні безпліддя. Впроваджує новітні досягнення науки та практики в дану галузь медицини, штучний інтелект та багато іншого. У роботі з пацієнтами активно використовує сучасні можливості соціальних мереж.
Зробіть пожертву Європейському товариству народжуваності сьогодні!
Ваш подарунок гарантує, що Європейське товариство фертильності надасть підтримку та освіту для пацієнтів, які борються з безпліддям.
Одноразова пожертва:
Щомісячна пожертва: